Jordskælv og tsunami forsinker leverance af komponenter

Sidste fredags jordskælv og efterfølgende tsunami ved Japan kan bremse leverancerne af it-komponenter i flere uger og medføre prisstigninger.

Artikel top billede

Tsunamien, der fredag ramte Japan, kan nu også betyde en mindre nedsmeltning af den globale it-fødekæde.

For mens japanske producenter står bag en væsentlig del af komponenterne i forbrugerelektronikprodukter, blandt andet chip-komponenter, er der med naturkatastrofen udsigt til forsinkelser i leverancerne. Bliver produktionen af komponenterne lukket ned i blot et par uger, vil det medføre en voldsom stigning i priserne, fortæller analytikere til amerikansk CRN.

Mere end 40 procent af verdensproduktionen af NAND Flash og omkring 15 procent af DRAM bliver produceret i Japan, men også komponenter til LCD-produkter kommer fra det japanske ørige.

Ifølge BBC har Sony seks fabrikker i det katastroferamte område, og de er alle blevet lukket. Fabrikker står blandt andet bag produktionen af komponenter til Bluray-afspillere. Også producenter som Toshiba og Panasosic har lukket fabrikker i området.
 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil