Artikel top billede

Nova Data køber Zeptos lager

Efter at have løbet Zeptos konkursbo på dørene i næsten et år, er det lykkedes Nova Data at få adgang til den krakkede producents reservedelslager.

Direktør i den sønderjyske forhandler og pc-bygger Nova Data, Kenan Hansen, er en glad mand. For efter mere end ti måneders ventetid, er det nu endelig lykkedes ham at få adgang til lageret af reservedele hos den krakkede pc-producent Zepto.

Mens disse linier skrives er Kenan Hansen på vej i en Ford Transit til Zeptos gamle lokaler i Hedehusene for at fragte den første sending hjem til Sønderjylland. Han ser nu frem til at kunne hjælpe de mange Zepto-kunder, som siden konkursen i november i fjor ikke har kunnet få service og originale reservedele til deres Zepto-pc’er.

»Aftalen med kurator er kommet i stand halvanden uge siden. Det har været tungt de sidste rigtig mange måneder. Men nu har vi stumperne, så vi kan hjælpe nogle af de kunder, som er kommet i knibe,« siger Kenan Hansen, som fortæller, at han har brugt mange kræfter på at få etableret kontakt til konkursboet efter Zepto.

»Jeg har ringet og skrevet mail til kurator et utal af gange uden at få svar. Ingen har villet tage ansvar, og ingen har vidst om der var nogle reservedele overhovedet,« siger Kenan Hansen, som nu vil tilbyde gamle Zeptokunder reparationer til normal timepris, mens han selv vil stille reservedelene til rådighed kvit og frit.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere