Dell og HP æder markedsvæksten

Når verden skal have flere computere, er det Dell og Hewlett-Packard, der får det øgede salg. Mindre producenter har svært ved at erobre nye markedsandele.

Væksten i computersalget er fordelt meget ulige mellem de enkelte producenter. Næsten halvdelen af de øgede salg går til verdens to største producenter, Hewlett-Packard og Dell, mens resten må nøjes med en mindre vækst. Det viser tal fra analysefirmaet Isuppli, ifølge nyhedsportalen Digitimes.

I andet kvartal af 2008 blev der på verdensplan solgt næsten 70 millioner. Det er næsten ni millioner computere mere end samme kvartal året før.

Hewlett-Packard, der sidder på den globale førsteplads, solgte i andet kvartal 2,2 millioner flere computere end samme periode året før, mens Dell, der følger lige efter, fik afsat 1,9 millioner flere enheder. Tilsammen har de to producenter taget tæt på halvdelen af den samlede vækst, 47 procent.

Derimod kan de tre næste i den globale top-fem ikke følge med i de to markedleders vækst. Acer, Lenovo og Toshiba har tilsammen en vækst på 2,3 millioner styk, godt og vel det samme som HP og Dell har hver for sig.

Ifølge analysefirmaet Isuppli er det Dells anstrengelser for at vinde it-salgskanalen, der har givet resultater. For fjerde kvartal i træk har Dell øget sin markedsandel og sidder nu på 16 procent af verdensmarkedet med et salg af 11 millioner pc'er.

»Skabelsen og udviklingen af en højprofileret detail og kanalrelation har hjulpet Dell til at skaffe sine pc'er ind hos forbrugerne,« siger chefanalytiker Matthew Wilkins fra Isuppli.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect