IT-profil: Ville have været professionel golfspiller

Niels Ishøj er salgs- og marketingchef i IT Quality og drømmer om et job med masser af grønt græs og højt til himlen.

Hvad holder du mest og mindst af ved itbranchen?
Tempoet, forandringsvilligheden, udviklingsmulighederne, cutting edge og strategisk samarbejde med kunder. Dog kan bagsiden af medaljen være: easy comes - easy goes.

Hvad er du mest stolt af i din karriere?
Mine mange langvarige kundetilhørsforhold og et stærkt netværk.

Og hvad er du mindst stolt af?
It-branchen har været præget af mange jobskift - det er mit cv desværre også.

Hvilken person i it-branchen har betydet mest for dig?
Hvis jeg skal fremhæve én person, så må det være it-chef Thomas Fænø fra Kommunernes Landsforening, som jeg mødte meget tidligt i min it-karriere, og som jeg har en fantastisk relation til den dag i dag.

Hvor ville du være i dag, hvis du kunne gå tilbage i tiden og selv udforme din karriere?
Jeg vil måske være bosiddende i USA, men stadig arbejde med salg og ledelse.

Hvad laver du om 10 år?
Jeg ser mig selv i it-branchen på det strategiske niveau i mange, mange år endnu.

Hvilket job - udover dit nuværende - ville du have, hvis du var økonomisk uafhængig og kunne vælge frit?
Professionel golfspiller, men jeg kom alt for sent i gang med at spille.

Hvad er den største trussel mod din del af branchen?
Jeg mener, at danske it-virksomheder skal prioritere videreudviklingen af danske itmedarbejdere og på den måde sikre, at vi ikke mister terræn i forhold til outsourcingen til Østen. På sigt mener jeg desuden, at det er vigtigt, at de vækster deres forretning i et kontrolleret og strategisk tempo.

Hvad ville du gøre, hvis du var Danmarks it-minister?
Jeg ville sikre, at alle skolebørn i Danmark har adgang til en pc og relevante uddannelsesprogrammer. Ligeledes kunne jeg godt tænke mig at igangsætte et tiltag til Danmarks ældre generation, som ikke er så it-vant, for at alle har en PC til rådighed og adgang til nettet. Her kunne de ældre også skoles i brugen af blogs, chatforums for ældre, netværksmuligheder, finde gamle venner og bekendte med mere.

Hvordan takler du arbejdspres?
Planlægning og prioritering af opgaver, hurtige, gode og velovervejede beslutninger, uddelegering og opfølgning.

Hvordan kobler du af?
Jeg slapper bedst af med 18 hullers golf eller ved at arbejde fysisk med at sætte vores hus i stand. Desuden slapper jeg for alvor af på familiens årlige rejse sydpå eller til USA.

C.V.
2008: Salgs- og marketingschef i It Quality
2007: Selvstændig executive searchkonsulent
2005: Salgsdirektør for offentligt salg, Dell
2003: Salgschef, Netkoncept
2001: Storkundechef, KMD
2000: Salgschef, Com-It
2000: Sælger, siden distriktschef i Merlin

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)