Bill Gates løfter lidt af sløret for Palladium

Under åbningen af udviklerkonferencen WinHEC, gav Bill Gates flere detaljer om Microsofts nye sikkerhedskoncept NGSCB, tidligere kendt som Palladium. Siden det sidste år blev kendt, at Microsoft arbejdede på at skabe en ny hardwarebaseret sikkerhedsteknologi, har der været lystig diskussion om etikken bag initiativet.

Analytikere frygter at Microsoft ville bruge teknologien til at øge sin dominans, mens borgerrettighedsforkæmpere frygter for brugerens integritet.

Men det har hidtil været sparsomt med oplysninger om, hvordan teknologien egentlig fungerer.

Under udviklerkonferencen WinHEC i New Orleans gav Bill Gates, under sin åbningstale, detaljer om det nye sikkerhedskoncept, der er døbt NGSCB (Next Generation Secure Computing Base) - tidligere kendt som Palladium. Det skriver digi.no.

Han sagde blandt andet, at den første generation af NGSCB vil have fire hovedtræk:

Procesisolering (process isolation) kører applikationer i et lukket område, der er beskyttet mod angreb udefra.

Forseglet lagring (sealed storage), der giver sikker lagring af data.

Sikker sti (secure path) krypterer data under USB-overførsler, og mellem computer og skærm.

Attestering (attestation), der betyder, at computere kun vil "stole" på hinanden, hvis de kan udveksle og godkende lagrede nøgleegenskaber på hver maskine. Hvis en maskines nøgleegenskaber ændres uden at de øvrige maskiner i netværket er informeret, vil den ikke kunne udveksle data med de øvrige maskiner.

Gates præciserede desuden at NGSCB ikke blot vil medføre ny hardware inde i computeren, men at eksterne enheder som skærme og tastaturer også må tilpasses til sikkerhedsteknologien.

Brugerne vil få mulighed for at slå sikkerhedsfunktionen fra. Men da det ventes at størstedelen af indholdsleverandørerne vil benytte teknologien til at sikre sin ophavsret, vil det betyde, at brugerne vil afskære sig fra at bruge tjenesterne.

Det forventes at NGSCB vil blive tilgængelig i 2004 eller 2005.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job