Ny bøde til Telia for vildledende iPhone-priser

Telia skal betale 100.000 kr. for iPhone4-vildledning. Sidste år måtte man betale 150.000 kr. for forkerte priser på iPhone 3GS.

”Så har vi prisen klar på din nye iPhone 4”. Sådan lød overskriften på en e-mail, som Telia sendte til over 20.000 personer i juli 2010. Købet af telefonen forudsatte abonnement hos Telia, men prisen for abonnementet var ikke indregnet i den oplyste pris. Dét er vildledende markedsføring, og det skal straffes, mener forbrugerombudsmanden.

Synderen har valgt at tage sin straf: Telia har indvilget i at betale en bøde på 100.000 kroner, oplyser forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.

Den vildledende pris på Telias iPhone 4 var hele 2700 kroner lavere end den reelle pris, som kunderne kom til at betale.

Ud over bøden kostede fejlen Telia en lille million kroner i omkostninger. Selvom man fik sendt en rettelse ud over email inden for de første 48 timer, nåede en antal mennesker at udnytte tilbuddet, og dem måtte Telia tilbagebetale de 2700 kroner til.

”Prisen er et af de væsentligste parametre, når der skal træffes en købsbeslutning. Hvis et køb af for eksempel en mobiltelefon forudsætter, at forbrugeren samtidig tegner et abonnement, så skal prisen for abonnementet indregnes i den samlede mindstepris”, udtaler forbrugerombudsmand Henrik Øe.

Vildledende eller utilstrækkeligt oplyste priser har tidligere kostet selskaber som Fullrate, Stofa, Telmore og TDC bøder på samme størrelse.
Telia har dog været mere uheldig med sine priser end de fleste. Sidste år måtte selskabet betale en bøde på 150.000 kroner for forkerte prisoplysninger i forbindelse med markedsføringen i 2009 af den dengang spritnye iPhone 3GS.

 

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job