Danskerne går nu efter 17"-fladskærme

De asiatiske producenter af paneler til fladskærme har omstillet produktionen fra 15" til 17", og derfor kan de nu ikke honorere efterspørgslen på 15"-paneler. Det skriver det tyske CRN, men i Danmark er efterspørgslen på 15"-fladskærme blevet ganske lille, så effekten af udviklingen er beskeden.

Ifølge det tyske CRN betyder det faldende udbud af 15"-fladskærme, at prisen på paneler til disse skærme er steget med op til 10 dollar på få uger. Men da det store asiatiske panelproduktionsapparat er i fuld gang med at lave 17"-paneler, er der grænser for hvor langt 15"-prisen kan stige. På et tidspunkt bliver prisforskellen mellem de to panelstørrelser ganske enkelt for lille, og kunder vil vælge 17" i stedet for.

Men i Danmark mærker man ikke meget til leveringsproblemet:

»Jeg ville da håbe, at det var sådan, det hang sammen,« siger administrerende direktør i Rosenmeier IT distribution, Jørn Rosenmeier, der blandt andet sælger fladskærme fra Philips til danske IT-forhandlere.

»Vi har ingen leveringsproblemer på 15". Tværtimod. Skiftet i efterspørgslen fra 15" til større skærme er gået så hurtigt, at vi bestemt ikke har for få på lager. På business-to-business-markedet er det i dag 17" og 18", der er mest efterspurgt,« siger direktøren.

Jørn Rosenmeiers vurdering er, at det næste store skridt på fladskærmsmarkedet vil blive taget til efteråret, når 20"-skærme kommer ned i en fornuftig pris. På en skærm af den størrelse, kan man få en opløsning på 1600 gange 1280 pixel, og det er den opløsning som Windows 2000 og XP, ifølge Rosenmeier, rettelig fortjener.

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S