PRC Data tilbage med overskud

PRC Data kom ud af 2005 med et lille overskud, men allerede nu proklamere den administrerende direktør, at 2006 vil blive endnu bedre.

Onlineforhandleren PRC Data fik et overskud på 30.623 kroner i 2005, en betydelig forbedring i forhold til 2004, hvor forhandleren leveret et underskud på 1.3 millioner kroner.

Set i relation til 2005 er administrerende direktør Torben Hjort ganske tilfreds med årets overskud, men han regner med, at det bliver endnu bedre i 2006.

Den primære ændring hos PRC Data er en skarpere forretningsprofil. Den administrerende direktør Torben Hjort har i løbet af 2005 vinket farvel til 10 medarbejdere svarende til 30 procent af den samlede stab.

»Vi har reduceret lønomkostningerne væsentligt, og så får vi stoppet mere igennem med de medarbejdere, vi har. Så reelt set, er det bare dødvægten, vi har fjernet,« Siger Torben hjort.

Han erkender, at PRC Data står svagere end de nærmeste konkurenter såsom Midt Data og SHG. Løsningen skal dog ikke findes gennem opkøb.

»Det er spild af tid at lave opkøb. Man får intet nyt med, så kan det lige så godt betale sig at starte op fra nul,« siger han, men understreger samtidig, at PRC Data hverken skal på opkøb eller starte nyt.

»Vi kommer til at øge omsætningen med 20 procent i år, det kan vi allerede se ud af Q1, og jeg er sikker på, at vi også fremover kommer til at give overskud,« siger Torben Hjort.

PRC Data, som også bruger navnet PRO Components er en del Deruda gruppen, der er ejet af den viborgensiske ejendomsmatador Finn Bach.

I 2005 fik virksomheden tilført 1.5 millioner kroner fra moderselskabet. Oprindeligt i form af et lån, men sidenhen blev pengene konvergeret om til ejenkapital i virksomheden.

Kapitalindsprøjtningen dækkede det underskud virksomheden fik i 2005.

Ifølge direktøren er PRC Data dog så stærk nu, at virksomheden fremover kan klare sig uden hjælp fra moderselskabets pengetank.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse