It-giganter vil spare det offentlige for milliarder

Digital selvbetjening kan spare det offentlige for otte milliarder årligt, mener Microsoft, KMD og TDC.

Artikel top billede

Offentlige myndigheder mangler viden om sine brugere og baserer sig i for høj grad på mavefornemmelser frem for fakta, når man vil digitalisere borgernes adgang til den offentlige sektor.

Sådan lyder en af konklusionerne i et debatoplæg fra Det Digitale Råd, som også efterlyser et større fokus på at anvende den billigste og mest effektive kanal i borgerkontakten, som i dag består af enten fysisk fremmøde, telefonisk henvendelse, brev, blanket, emails eller digital selvbetjening.

Det er Jørgen Bardenfleth fra Microsoft, Lars-Monrad-Gylling fra KMD og Martin Lippert fra TDC Erhverv, der har været penneførere på debatoplægget, som anslår, at det offentlige kan spare op til otte milliarder kroner ved at bruge digitale løsninger, uden at det går ud over kvaliteten af den offentlige service.

»Det er et betydeligt potentiale, som man bør tage alvorligt«, siger Martin Lippert, som suppleres af Jørgen Bardenfleth:

»Sat på spidsen svarer kontakten til den offentlige sektor til, at vi fortsat havde bankbøger og skulle stå i kø i banken for at hæve penge. Vi har taget initiativ til denne analyse og debat, både fordi gevinsterne for den fælles velfærd og skattekasse er så åbenbare, og fordi politikerne med rette, ikke mindst op til det kommende valg, søger bud på, hvordan vi kan fremsikre den fælles velfærd,« siger han.

Det Digitale Råd har derfor opstillet en top-10 liste over de mest anvendte kontaktformer mellem borgere og myndigheder og giver inden for hvert område konkrete anvisninger til, hvordan kontakten kan erstattes af smartere løsninger, og hvor mange ressourcer der kan spares. På top-10 listen indgår blandt andet børnepasningsområdet, hjemmeplejen, biblioteksservice, lægekontakt, sygehuskontakt m.fl.

»Tiden er inde til, at den offentlige sektor for alvor satser på at modernisere kontakten til borgerne. En dedikeret indsats vil ikke alene medføre bedre service over for borgerne, men også udnytte den offentlige sektors ressourcer langt bedre«, lyder det videre fra KMDs Lars Monrad-Gylling.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT Servicecenter i Region Hovedstaden

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job