NNIT skal drive SAP for B&O

Bang & Olufsen bliver den anden virksomhed herhjemme, der flytter et kæmpe SAP-system over på Microsofts SQL-database. Novo Nordisk, som nu skal stå for driften, tror at mange andre SAP-kunder vil gøre det samme.

Microsoft SQL-database og den engang så ydmydige pc-server kan nu rent faktisk konkurrere med tonstunge unix- og mainframe-løsninger. Det har Bang & Olufsen taget konsekvensen af.

B&O outsourcer nu virksomhedens SAP-system og skifter i samme hug teknologi-platform for systemet.

Hidtil har B&O's SAP-system, der blandt andet binder salgskontorer i hele verden sammen med hovedkvarteret i Struer, været baseret på en IBM DB2-mainframe-platform.

Nu skal systemet flyttes over på en Microsoft SQL/pc-server-platform drevet af Novo Nordisk' it-selskab, NNIT.

Det er dog ikke nogen helt lille Pentium4-computer, der skal trække læsset i serverummet, men derimod store clustre af sammenkoblede maskiner med den seneste Intel server-teknologi i NNITs driftcenter.

»Det er den anden danske virksomhed, der følger den nye internationale trend og flytter en SAP-installation over på SQL, som på en pc-server-platfom er betydeligt billigere, men alligevel har samme oppetid. Vi kan garantere en 99,9 procent oppetid på denne platfrom,« siger salgsdirektør i NNIT, Michael Bjerregaard.

Han forventer, at man i de øvrige danske SAP-virksomheder vil følge B&O's teknologi-skift med stor interesse.

»Det kommer til at sætte en bølge i gang herhjemme,« lyder salgsdirektørens vurdering.

NNIT henter i dag en trediedel af sin omsætning uden for Novo Nordisk-koncernen, men andelen af eksterne kunder er ifølge Michael Bjerregaard i stærk fremmarch.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere