Så kommer Googles styresystem

Selv om firmaet gentagende gange har afvist et styresystem, så fortæller Google nu, at et styresystem til netbooks er på vej.

Google har i flere omgange bevæget sig ind på Microsofts banehalvdel men nu tager firmaet skridtet helt ind på Microsofts hjemmebane.

Det har måske også ligget i kortene, men i dag blev kortene lagt på bordet.

Google vil lave et styresystem.

Søgegiganten fortæller i hvert fald, at man nu går i gang med at lave "Google Chrome Operating System". Det skulle angiveligt være Googles forsøg på at gentænke et operativsystems rolle og evner.

Google Chrome OS bliver et open source styresystem i en begrænset størrelse, så det i første omgang er tiltænkt netbooks.

Koden skal gives fri senere i år, og så forventer Google, at vi kommer til at se netbooks med styresystemet installeret i slutningen af 2010, da Google allerede er i forhandling med producenter

Indtil videre er der ikke konkrete nyheder om styresystemet. Google nævner kun sine hensigter og tanker med det nye område. Man vil skabe et system, der er let at konfigurere. Et system med minimal boot-tid. Og et system der kan sørge for, at computere ikke bliver langsommere med alderen.

Google understreger, at det mobile styresystem Android fortsætter sin egen udvikling. Der vil være overlap i de to systemer men de skal have hver deres liv.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,