Total ERP i samarbejde med Gatetrade

Total ERP vil indføre Gatetrades e-løsninger i statens virksomheder. Total ERP, med base i Farum, forventer at implementere tæt ved én ny Gatetrade-løsning om måneden i det kommende år.

Virksomheden Total ERP, som er markedets førende leverandør i staten med hensyn til rådgivning, økonomistyring og ledelsesrapportering, med udgangspunkt i Navision Stat er gået i samarbejde med Gatetrade.

»Indkøbsfunktionen i Gatetrades løsninger er i alle henseender mere effektiv end et hvilket som helst ERP-system, der findes på markedet. Derfor giver det god mening at kombinere Gatetrades e-løsninger med Navision Stat, der er statens fælles ERP-system. Jeg forventer, at vi i det kommende år indgår tæt ved en aftale om måneden, hvor en statsinstitution, eksempelvis et ministerium, implementerer Gatetrades e-løsning,« siger administrerende direktør i Total ERP, Lars N. Carstensen.

Formålet med partnerskabsaftalen er, ifølge parterne, at være med til at realisere de krav regeringen har stillet til offentlige institutioner om at digitalisere faktureringsprocessen. I de seneste måneder er det den private erhvervssektor i Danmark, der for alvor har digitaliseret indkøbs-, salgs- og faktureringsprocessen.

»Aftalen med Total ERP skaber en forventning hos Gatetrade om, at det offentlige Danmark nu kommer med på effektivitets-bølgen, der for alvor skyller gennem det private erhvervsliv,« siger administrerende direktør i Gatetrade, der i år runder en omsætning på én milliard kroner, Claus Johansen.

Total ERP er Danmarks eneste leverandør af Navision Stat, der er med på alle tre SKI-aftaler for rådgivning, konsulentassistance og projektledelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere