2008 har været en lang nedtur for den danske pc-producent Zepto. I starten af 2008 forventede Zepto en omsætning på 280 millioner kroner og et overskud på 11 millioner kroner. Nu varsler Zepto i en børsmeddelelse, at omsætningeng for 2008 sandsynligvis kommer til at ende på 178,6 millioner kroner og at selskabet kommer ud med et underskud på 15 millioner kroner.
Med den seneste nedskrivning har Zepto sænket forventningerne til omsætningen med 92 millioner kroner og resultatet bliver 26 millioner kroner dårligere end forventinger var ved 2008's begyndelse.
I børsmeddelelsen giver Zepto svigtende omsætning på selskabets udenlandske markeder en del af skylden. Også leverandørstyringen må holde for.
Zepto øverste direktør Lasse Frost bedyrer imidlertid, at Zepto er bedre rustret til 2009. Blandt andet har selskabet justeret sin leverandørsituation, ligesom antallet af medarbejdere er blevet reduceret.