Beskylder Erik Damgaard for tyveri

Iværksætter politianmelder it-millionæren for at stjæle software-koncept.

Den tidligere medejer af Navision, Erik Damgaard, og en tidligere forretningspartner er endt i et mundhuggeri om, hvem der står bag et nyt software-koncept for online trading af værdipapirer. Det skriver Ekstra Bladet.

Erik Damgaards tidligere kompagnon, Brian Zinck, vil ifølge avisen inden for kort tid melde den kendte it-entreprenør til politiet, kræve fogedforbud og indlede et civilt søgsmål med krav om erstatning.

Brian Zinck siger, at han for fire et halvt år siden fik idéen til et system, der skal gøre det lettere for valutahandlere at vurdere svingningerne i kurserne. For lidt over et år siden kontaktede han så Erik Damgaard for at få ham med i projektet. De samarbejdede derefter i godt et år, hvor de kodede den nye tjeneste. I december afbrød Erik Damgaard så samarbejdet for at gå videre med projektet selv. Hans besked var, at både platform og kildekode tilhører ham - med en bemærkning om, at funktionaliteten ligger langt fra den tidligere kompagnons oprindelige ide.

Brian Zinck mener omvendt, at Erik Damgaard ikke har bidraget med noget.

"Han har blot kopieret et andet system, der hedder MetaTrader og tilsat mine ideer. Fra august sidste år hørte jeg slet ikke fra ham, fordi han var optaget af sin kones retssag. Vi gav ham et pusterum. Og så løber han med hele projektet," siger Brian Zinck.

Han vil bruge beviser fra tidligere investorer, programmører, dokumenter og tidsangivelse på programmeringen til at få bevist, at projektet var i gang lang tid før, Erik Damgaard skrev under på en tavshedserklæring den 2. september 2009.

Erik Damgaard

mener

derimod, at det er Brian Zinck, som ikke har bidraget til projektet.

"Jeg har for egne penge og egne midler udviklet et meget spændende online trading-program til valuta. Jeg har selv været i Indien og sammensat et lille team af folk, som sammen med mig har programmeret dette projekt. Inderne er kun lønnet af mig, skriver Erik Damgaard til Ekstra Bladet.

"Jeg går live med mit program i marts 2011. Så har jeg brugt seks måneder på projektet, og jeg vil meget gerne vise dig det en dag og fortælle om hele baggrunden. Den stammer nemlig ikke fra Brian, men fra min satsning på at lave et poker-projekt," skriver Erik Damgaard til Ekstra Bladet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis