Solidt regnskab fra Apple

Apple aflagde i nat regnskab for regnskabsåret 2008, der ifølge Steve Jobser et af de bedste resultater i historien.

Apple aflagde i nat regnskab for regnskabsåret 2008, der sluttede 30. september.

Trods den aktuelle finansielle krise ser fremtiden lys ud for Apple, der samlet set i hele regnskabsåret har sparet 9,1 milliarder dollar op i kontanter. Apple forventer en omsætning på mellem ni og ti milliarder dollar i det kommende kvartal, hvilket er et forsigtigt tal.

»Apple har netop rapporteret et af sine bedste regnskabsresultater i historien, med en spektakulær performance af iPhone. Vi solgte flere end RIM. Vi ved endnu ikke, hvordan den økonomiske nedtur vil påvirke Apple. Men vi er bevæbnet med den stærkeste produktlinie i vores historie, de mest talentfulde medarbejdere og de bedste kunder i branchen. Og så har vi 25 milliarder dollar sikkert i banken med nul gæld«, fortalte en tilfreds Steve Jobs ved fremlæggelsen af tallene.

Samlet set fik Apple en omsætning i kvartalet på 7,9 milliarder dollar og en nettoindtjening på 1,4 milliarder. Samme kvartal sidste år gav Apple 6,22 milliarder dollar i omsætning og et nettooverskud på 904 millioner dollar.

Jobs afsluttede seancen med at sige, at Apple har nogle "exciting business opportunities," ude i fremtiden. Hvad det er ville Jobs ikke kommentere yderligere på.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job