Næsten alle skolelærere dropper den bærbare

90 procent af folkeskolelærere i Odense vil ikke betale for gamle pc'ere. De er ikke pengene værd, siger lærere

I denne uge kom det frem, at henved 130.000 lønmodtagere har valgt at droppe deres arbejdsgiverbetalte mobiler og bærbare. Men i nogle brancher er lysten til at tilbagelevere maskinerne væsentlig større end i andre.

Det viser en opgørelse fra Fyn, hvor næsten hver 9. folkeskolelærer har takket nej til en bærbar betalt af kommunen for at slippe for multimedieskatten. Odense Lærerforening har optalt, at 90 procent af lærerne i Odense Kommune har leveret deres bærbare computer tilbage. Det skriver Fyens Stiftstidende.

Mange af lærerne mener simpelthen ikke, at det ofte gamle udstyr er værd at lade sig beskatte for 3000 kroner om året for.

»Skatten overstiger jo langt det, computeren er værd,« siger lærer Katja Kok, der er lærer på Rosengårdskolen i Odense.

I Odense Kommune betaler lærerne i forvejen for deres internet-opkobling og printer. Derfor har den nye multimedieskat provokeret mange til at efterlade pc'erne på skolen, fordi de ikke ønsker at betale mere for at passe deres arbejde i hjemmet.
De mange bærbare bliver nu hver dag efterladt og låst inde på skolerne.

Fortidslevn

Meget undervisning foregår i dag ved at involvere de såkaldte smartboards. Derfor kan det virke hindrende for undervisningen, at lærerne ikke har adgang til deres digitale redskaber overalt. Undervisningsminister Bertel Haarder er da også ærgerlig over, at så mange lærere har droppet computeren.

»Det er jeg ked af, for det giver god mening at bruge dem både på arbejdet og hjemme. Men lærerne er i deres gode ret, så der er ikke noget at stille op,« siger ministeren, der dog påpeger, at lærerne har fået en skattelettelse, som giver dem større gevinst end udgiften til multimedieskat.

 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS