Momskarruseller: ToldSkat har det sværest i EU

Hvor skattemyndighederne i Tyskland, Storbritannien og Holland har politibeføjelser, så kan ToldSkat i Danmark ikke selvstændigt efterforske momskarruseller. Det fremgår af et svar fra skatteministeren til SFs Morthen Homann.

I Danmark er ToldSkat nødt til at henvende sig til SØK (politiets enhed til efterforskning af Særlig Økonomisk Kriminalitet) - populært kaldet bagmandspolitiet - hvis de ønsker en efterforskning af et firma for momskarrusel-svindel. I de fleste andre europæiske lande kan skattemyndighederne selv foretage den slags efterforskninger.

I et svar fra skatteminister Kristian Jensen til SFs skatteordfører Morten Homann fremgår det endvidere, at lande som Spanien og Italien ligefrem har en srælig politistyrke til at efterforske skattesager.

I Storbritannien, Tyskland og Holland, der som Danmark har stor handel med de CPU'er og mobiltelefoner, som er momskarruselsvindlernes foretrukne handelsvarer, har skattemyndighederne politimæssige beføjelser. Måske en forklaring på, at myndighederne her ser ud til at være længere fremme i kampen mod momssvindlerne, end ToldSkat er det i Danmark.

I Sverige har skattemyndighederne ligesom i Danmark ikke politimæssige beføjelser, men her kan det svenske bagmandspoliti - i mødsætning til Danmark - inddrage ressourcer fra skattemyndighederne i efterforskningen af skattesager.

Selvom skatteministeren i sit svar fortæller, at det kan være svært at sammenligne myndighederne i de forskellige europæiske lande, så viser svaret dog tydeligt, at Danmark er et af de lande i EU, hvor skattemyndighederne har færrest beføjelser i kampen mod momskarruseller.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo