Ekspert: Blot håbe, at Microsoft får lukket hul

Almindelige pc-brugere kan ikke stille noget op mod den senest opdagede sårbarhed, der angriber selv opdaterede Windows XP og 2003-systemer. "Vi kan blot håbe på at Microsoft skynder sig at få lukket hullet", lyder det fra sikkerhedsekspert.

Alverdens pc-brugere må blot sætte deres lid til at programmørerne hos Microsoft ikke er taget på for lang en juleferie. For der er intet man selv kan stille op for at udbedre den sårbarhed i selv fuldt opdaterede versioner af Windows XP og 2003, som har vist sig i de forgangne timer.

Sårbarheden befinder sig i Windows Picture og Fax Viewer og kan misbruges til at køre vilkårlig kode på Microsoft Windows XP og 2003 systemer. Der er tale om en 0-dags sårbarhed, som endnu ikke er rettet af Microsoft.

»Der er ikke meget man kan gøre. Derr findes ingen work-arounds eller opdateringer. Og i nogle tilfælde har det også været muligt at afvikle koden på alternative browsere,« siger sikkerhedseksperten Peter Kruse fra CSIS til ComON.

»Vi kan blot håbe på at Microsoft skynder sig at få lukket hullet,« siger Peter Kruse.

Grunden til at situationen er så alvorlig skyldes at der er tale om en såkaldt "nul-dags sårbarhed", som Microsoft endnu ikke har udsendt beskyttende opdateringer imod. Der er derfor ikke noget hverken almindelige brugere eller antivirusfirmaerne kan stille op.

Peter Kruse peger dog på at almindelige brugere ikke er i fare. Dem der skal passe på, er dem der besøger sider med knækkede koder til licens på software, porno, fildelingstjenester og lignende.

»De bør være yderst skeptiske med hvad de trykker på og downloader,« understreger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS