Topnordic i millionaftale med Skat

Skat har valgt Topnordic som vinder af en fireårig leverandør- og serviceaftale.

Topnordic vinder endnu en gang en kapløbet om at levere it-udstyr til det offentlige. En service- og leverandøraftale med Skat betyder, at Topnordic de næste fire år skal levere arbejdsstationer, periferi-udstyr, netværk og services til Skats 91 afdelinger rundt om i landet.

Aftalen er en såkaldt Desktop Lifecycle Management-aftale, som betyder, at Topnordic udover indkøb og drift også skal stå for en genbrugsordning for nedslidt og forældet it-udstyr.

Aftalen, der er indgået under Staten og Kommunernes Indkøbsaftale (SKI), dækker udstyr til i alt 9.000 medarbejdere i Skat og sikrer Topnordic en anslået omsætning på 70 millioner i løbet af de fire år, hvor aftalen løber.

»Vi har i flere år samarbejdet med Skat, og med den nye aftale dækker vi nu deres decentrale infrastruktur på deres lokationer,« siger Topnordics administrerende direktør Peter Trans.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S