Topnordic i millionaftale med Skat

Skat har valgt Topnordic som vinder af en fireårig leverandør- og serviceaftale.

Topnordic vinder endnu en gang en kapløbet om at levere it-udstyr til det offentlige. En service- og leverandøraftale med Skat betyder, at Topnordic de næste fire år skal levere arbejdsstationer, periferi-udstyr, netværk og services til Skats 91 afdelinger rundt om i landet.

Aftalen er en såkaldt Desktop Lifecycle Management-aftale, som betyder, at Topnordic udover indkøb og drift også skal stå for en genbrugsordning for nedslidt og forældet it-udstyr.

Aftalen, der er indgået under Staten og Kommunernes Indkøbsaftale (SKI), dækker udstyr til i alt 9.000 medarbejdere i Skat og sikrer Topnordic en anslået omsætning på 70 millioner i løbet af de fire år, hvor aftalen løber.

»Vi har i flere år samarbejdet med Skat, og med den nye aftale dækker vi nu deres decentrale infrastruktur på deres lokationer,« siger Topnordics administrerende direktør Peter Trans.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Fødevarestyrelsen

DevOps-medarbejder til .NET løsninger

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest