En milliard kroner til robotter og nanoteknologi

Rådet for Teknologi og Innovation og Videnskabsministeriet har indgået nye resultatkontrakter med ni GTS-institutter (Godkendte Teknologiske Serviceinstitutter) for de kommende tre år.

GTS-institutterne modtager et samlet beløb på 725 mio. kr. fra ministeriet og skal selv skaffe yderligere 250 mio. kr. til finansiering af aktiviteterne. En del af pengene skal tilvejebringes gennem internationale forskningsprogrammer.

Midlerne skal især bruges til forskning i robotteknologi og intelligente sensorer, industriel produktion og nanoteknologi. Indsatsen henvender sig fortrinsvis til små og mellemstore virksomheder, som ikke selv har ressourcerne til at foretage teknologiudvikling.

Fordelingen af bevillinger er for første gang foretaget samtidig for alle institutter, og der er blandt andet taget hensyn til institutternes evne til at skaffe privat medfinansiering.

»Vi skærper konkurrencen om midler og kravene til projekternes nyttevirkning for erhvervslivet. Målet er at få endnu større, samfundsmæssige gevinster af de offentlige investeringer i teknologisk service i de kommende år,« siger Fritz Schur, der er formand for Rådet for Teknologi og Innovation.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S