TDC bundler bærbare og mobilt bredbånd

Med et fire ugers sommertilbud vil TDC nu afprøve, om privatkunder er klar til at købe mobilt bredbånd og en bærbar i en samlet pakke. Telegiganten afviser, at tilbuddet er en reaktion på konkurrenternes nyeste tiltag.

Fra på mandag og fire uger frem tilbyder TDC en samlet pakke med en bærbar pc og et mobilt bredbåndsabonnement. Tilbuddet indebærer dog et øverste loft på 10 gigabyte trafik pr. måned, hvilket er en begrænsning for kunder, der eksempelvis vil bruge deres nye bærbare til at se EM-fodbold i sommerhuset.

Direktør for privatmobil i TDC, Anders B. Christjansen, kalder tilbuddet for en test af, om markedet er klar til en pakkeløsning for mobilt bredbånd. Han afviser, at sommertilbuddet er en panikreaktion på lignende tilbud fra konkurrenter som Sonofon og Telia.

»Det er et nyt marked, som vi tester af for at se, hvordan kunderne tager i mod en samlet pakke med en bærbar og mobilt bredbånd. For alle spillere på markedet gælder det, at vi er ved at udvikle forholdet til kunderne og derfor tester vi nye initiativer af,« siger Anders B. Christjansen.

Telia lancerede tidligere i denne uge en leasing-kampagne, hvor kunderne kunne få en pakkeløsning, der indeholdt både en bærbar pc, mobilt bredbånd og hosting. Tilsvarende har Sonofon i et stykke tid solgt bærbare pc'er og mobilt bredbånd samlet.

For blot en måned siden meldte TDC ud, at de ikke forventede at se tilskuds-pc'ere herhjemme lige med det samme. I dag går de så ud med netop tilskud til bærbare pc'er kombineret med et abonnement på mobilt bredbånd.

It-analytiker Anders Elbak fra IDC tvivler på, at TDCs tilbud vil få kunderne til at valfarte til telegigantens butikker. Han peger på, at den reelle besparelse på den nye TDC-pakke kun når op på 800 kroner over en seks måneders periode.

»Det er ingen herregård, og jeg tror ikke, at det vil påvirke salget voldsomt. Har man købt en bærbar for et halvt år siden, køber man bare et USB-modem i stedet for,« siger Anders Elbak.

Hos TDC deler man ikke analytikernes skepsis.

»Det primære er ikke pris, men at man kan gå på nettet meget enkelt, uden at skulle finde et trådløst net, men i stedet kan bruge Turbo3G-nettet,« siger Anders B. KChristjansen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere