Fujitsu satser på stærke partnere

Producenten vil involvere sig mere i forhandlernes forretning gennem et nyt partnerprogram. Markedsføring bliver derimod valgt fra.

Fujitsu Siemens Computers erkender blankt, at selskabet rent markedsføringsmæssigt står tilbage for HP. Alligevel står markedsføring, til de danske kanalpartneres utilfredshed, ikke højt på dagsordenen i det nye partnerprogram, som computerproducenten for nyligt lancerede i Belgien.

En stor tilfredshedsundersøgelse afslører Fujitsu Siemens store svaghed: Slutbrugermarkedsføringen. Her ligger de væsentligt under HP, og det ved de godt selv. Det er dog ikke noget, Fujitsu Siemens satser på at gøre noget ved lige nu, lød det fra den europæiske kanalchef, Selma Kveim, ved et partnerarrangement i Bruxelles i marts.

»Det er noget vi bør ændre, men det er ikke en del af planen lige nu,« siger Selma Kveim til CRN.

I stedet satser Fujitsu Siemens på at styrke forholdet mellem producenten og forhandlerne.

Den danske Fujitisu-forhandler Erik Hedegaard fra Minisoft A/S i Silkeborg bekræfter billedet. Han har været forhandler af Fujitsu Siemens i en årrække.

»Den grundlæggende markedsføring mangler simpelthen. Fujitsu Siemens formår kun lige akkurat at fortælle kunderne, at de ikke er døde, når de udsender deres produktprogram med Børsen,« siger Erik Hedegaard.

Han peger på, at Fujitsu Siemens har mange specialprodukter, som man glemmer at fortælle verden om. Et eksempel er en ekstra-tynd notebook, som har været i kataloget i to år. Men på markedsføringssiden er det Apple, der løber med æren med deres Mac Book Air. Oven i købet står den bagerst i kataloget, fordi den sælger mindst. Han er dog grundlæggende tilfreds med sit samarbejde med den japansk-tyske producent.

»Vi har en rigtig god relation og en god kontakt,« fortæller han. »Vi får masser af opmærksomhed, og hjælp, når vi har brug for det.«

Læs hele artiklen i den trykte udgave af CRN, som udkommer i dag.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS