Undersøgelse: rolig vækst i mobil integration

Et af de nye vækstområder for de danske forhandlere er integration af virksomhedssystemer med medarbejdernes mobile enheder. Og vækst kommer der, men den bliver ikke voldsom, lyder det fra CRNs forhandlerpanel.

Til næste år forventer 16 procent af paneldeltagerne i en undersøgelse, at omsætningen i deres virksomhed fra mobil integration vil ligge på over 25 procent af virksomhedens samlede omsætning.

Når man beder deltagerne kigge tre år frem i tiden, så forventer 31 procent, at omsætningen overstiger de 25 procent.

Umiddelbart lyder det som en markant stigning, men det betyder også, at 56 procent af forhandlerne i 2007 forventer at opnå mindre end en fjerdedel af deres omsætning fra integration af virksomhedssystemer og mobile enheder (13 procent angiver »ved ikke«).

Se hele undersøgelsen i næste udgave af det trykte CRN, som udkommer på onsdag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere