Lovebug-virus fylder snart 10 år

Den 4. maj er det 10 år siden, en af de værste internet-orme nogensinde spredte sig til millioner af brugere. Lovebug anses for at være en dyreste computervirus i historien.

På bare én dag, den 4. maj 2000, skabte kærlighedsormen Lovebug ravage hos 45 millioner-e-mail brugere og anrettede skader for mindst fem milliarder dollar. ”En ny e-mail virus spreder sig i disse timer i de danske postkasser”. Sådan skrev ComON den 4. maj for tiår siden, hvor tusindvis af danske netbrugere begyndte at modtage e-mails med emnelinien ILOVEYOU og en vedhæftet fil med det forførende navn love-letter-for-you.

Filen havde en helt klassisk dobbelt filendelse – txt.vbs – som skulle snyde brugerne til at tro, at der var tale om et tekstdokument og ikke en scriptfil. Men hvis man åbnede filen, blev computeren inficeret og Lovebug sendte sig selv videre til alle kontakter i adressebogen.

Den 4. maj 2000 indeholdt 1 ud af 28 e-mails LoveBug-virus. Til sammenligning var der virus i 1 ud af 287 e-mails den 9. april 2010, månedens rekord. Massemailingvira som LoveBug er sjældne i dag, men it-kriminelle har udviklet deres teknikker og begår nu mere målrettede angreb, som i højere grad er motiveret af økonomisk gevinst.

LoveBug er muligvis den værste virus nogensinde målt på den anslåede økonomiske skade på milliarder af dollar, som dog er svær at gøre op. I årene efter har vi bl.a. haft Code Red, Slammer og Conficker, som også har spredt sig til millioner af brugere.

“LoveBug kom i kølvandet på Melissa-virussen, en lignende destruktiv orm fra året før. Dengang var brugerne ikke lige så opmærksomme på de farer, der lurer i vedhæftede filer og e-mails fra ukendte afsendere. Det brede publikum vidste heller ikke så meget om emner som spam og ude af drift-angreb,” siger senioranalytiker Paul Wood fra MessageLabs Intelligence.

Den seneste rapport fra MessageLabs fortæller at mængden af virusinficerede e-mails i Danmark var 93,9 procent i april 2010 mod 94,9 procent i marts. Rustock-botnettet har nu overhalet Cutwail og er dermed det botnet, der udsender flest spam-inficerede e-mails. Rustock er ansvarlig for 32,8 pct. af al spam i verden. Samtidig er Cutwail gået fra 2 millioner bots i maj 2009 til 600.000 bots og står nu kun bag 4 pct. af al spam.

“Lukningen af ISP Real Host i august 2009 påvirkede Cutwail, som sandsynligvis ikke længere kunne opdatere alle sine bots og derfor mistede et betydeligt antal, de ikke kunne vinde tilbage. Som følge heraf har Rustock overtaget betydelig spammer-volumen ved at underbyde markedet med større kapacitet og lavere driftsomkostninger,” siger Paul Wood.

Grum og Mega-D er de to næststørste botnet efter Rustock. De er ansvarlige for henholdsvis 23,9 pct. og 17,7 pct. af al spam. Efter at have overlevet et par forsøg på ISP-overtagelser har Mega-D færre bots end både Rustock og Grum, men nettet presser sine 240.000 aktive bots til at sende cirka 430 spammails i minuttet og er dermed det hårdest arbejdende botnet.

Grum har holdt et jævnt niveau de seneste fem måneder med mellem 145 og 150 udsendte spammails i minuttet. Grum har dog for nylig øget antallet af kontrollerede bots fra 700.000 til 1 million og er nu det næststørste botnet.

Rapporten fortæller også, hvilke styresystemer der bliver brugt på de inficerede computere, som udsender spam. Den viser ikke helt overraskende, at det meste spam kommer fra Windows-computere, mens Linux-maskiner kun er ansvarlige for 5,1 pct. af al spam.

Men hvis man sammenligner andelen af spam fra et givet styresystem med systemets markedsandel så viser det sig, at en given Linux-maskine har fem gange så stor sandsynlighed for at udsende spam som en hvilken som helst Windows-maskine, markedsandelen taget i betragtning. Kun 0,001 pct. af den undersøgte spam stammer fra maskiner, der kører Mac OS.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S