Forbrugerstyrelsen vil ikke hjælpe Thyregod og Shg

Forbrugerstyrelsen afviser at hjælpe Shg.dk og Poul Thyregod med at lave en ordning, hvor det genfødte Shg.dk står som formidler mellem kunder og producenter i garantisager. Træls, siger Thyregod.

Forbrugerstyrelsen vil ikke hjælpe Poul Thyregod med at lave en ordning, hvor den genfødte onlinebutik Shg.dk bliver formidler mellem kunder og leverandører i garantisager, som stammer fra tiden før Shg i juni gik i betalingstandsning.

Poul Thyregod ønsker, at det nye Shg.dk kan hjælpe gamle kunder i garantiklemme uden at overtage alle garantiforpligtelser fra det gamle Shg-selskab. Sådan en ordning havde han håbet at samarbejde med Forbrugerstyrelsen om at lave.

»Vi afviser at gå ind i sådan et samarbejde. Den slags gør vi ikke. Det ligger uden for vores område,« er den kontante melding fra Lars Arent, der er souschef i Forbrugerstyrelsen.

Poul Thyregod er ærgerlig over meldingen.

»Jeg synes det er træls. Især når Forbrugerstyrelsen synes, det er en god ide. Jeg prøver nu, om jeg kan lave en konstruktion med min advokat, så jeg ikke kommer til at indtræde i forpligtelserne. Men det er svært,« siger Poul Thyregod.

Lars Arent fra Forbrugerstyrelsen erkender, at det kan være svært, at lave en sådan konstruktion. Men han fastholder, at styrelsen ikke har kompetence til at gå ind i den slags samarbejder.

»Kunder er relativt prisgivet i forhold til konkurser. Man kan ikke klippe håret af en skaldet. Og vi kan ikke på den måde gå ind og redde forbrugerne. Vores opgaver og funktioner gør, at vi ikke på nogen måde kan samarbejde med Poul Thyregod eller rådgive ham i denne situation,« siger Lars Arent.

Poul Thyregod havde håbet, at han kunne få et håndslag på, at Forbrugerstyrelsen ikke efterfølgende vil sagsøge det genfødte Shg.dk, hvis Shg.dk hjælper kunderne med nogle af garantisagerne.

»Jeg kæmper for at finde en løsning, hvor vi stiller medarbejdere til rådighed. Og giver gratis porto fra vores lager til producenten og fra vores lager og tilbage igen til kunden. Det er uhyre vigtigt for mig, at vi ikke indtræder i forpligtelserne. Jeg vil ikke sætte det nye koncept for Shg.dk under pres fra dag ét. Derfor er det vigtigt for mig, at vi strikker en model sammen, hvor vi bliver formidlingscenter, for de gamle sager og ikke indtræder i garantiforpligtelserne,« siger Poul Thyregod.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS