PeopleSoft slås med træge J.D. Edwards-kunder

Da PeopleSoft sidste år købte ERP-konkurrenten J.D. Edwards, var det ikke mindst for at kunne udnytte de 6500 nye kunder, som handelen bragte med sig. Men på netop dette kritiske punkt ser det lige nu dunkelt ud for PeopleSoft.

En undersøgelse foretaget af IDC viser nemlig, at to tredjedele af J.D. Edwards-kunderne i de næste seks måneder ikke vil foretage større indkøb, end de ville have gjort, da de var J.D. Edwards-kunder. Det er vigtigt for PeopleSoft, at disse kunder er aktive indkøbere, for dels bruger PeopleSoft mange ressourcer på at sammenkøre de to virksomheders produkter, dels udgør J.D. Edwards-kunderne er betragtelig del af PeopleSofts nu i alt 11.000 kunder.

Mange af J.D. Edwards kunder har dog været utilfredse med funktionaliteten i nye programmer til planlægning og produktionsstyring, ligesom der har været en generel utilfredshed med brugervenligheden i J.D. Edwards produkter, viser rapporten fra IDC. Det kan vise sig at være PeopleSofts chance for at overbevise de nye kunder om, at de skal opgradere til PeopleSofts-produkter.

Dertil kommer, at 80 procent af J.D. Edwards-kunderne har en mere positiv eller en uændret opfattelse af PeopleSoft, end de havde før opkøbet. Kun 9 procent er blevet mere negative.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)