Artikel top billede

Leif Carlsen ny kanalchef i HP

Den tidligere Pc-Ware-direktør, Leif Carlsen, afløser Anders Herløv på posten som HPs danske kanaldirektør.

HP henter den tidligere direktør i Pc-Ware, Leif Carlsen, ind til jobbet som dansk kanaldirektør. Han afløser Anders Herløv, som nu kan koncentrere sig fuldt ud om sit job som skandinavisk direktør for HPs salgs-og forretningsudvikling. Leif Carlsen starter i sit nye job den 16. maj.

»Jeg kender it-kanalen som et stærkt konkurrencepræget marked, hvor jeg vil gøre, hvad jeg kan for at hjælpe forhandlerne med at sælge HPs produkter,« siger Leif Carlsen til CRN.

»Jeg tænker meget salgsorienteret og er vant til at sætte nye høje mål. Det glæder jeg mig til at udvikle yderligere hos HP.«

Ligesom flere andre producenter har HP de senere år haft stærkt fokus på certificering og uddannelse af sine forhandlere, men Leif Carlsen ønsker ikke at komme med en programerklæring for, hvordan han vil gribe tingene an i sit nye job.

»Det er et generelt tema, at producenterne fokuserer på forhandlernes vidensniveau, men jeg skal også ud og hjælpe vores partnere med at skabe gode relationer til kunderne, så vi sammen kan udvikle forretningen,« siger han.

Fra 2004 og frem til april i fjor stod Leif Carlsen i spidsen for den tyskejede softwareforhandler Pc-Ware, hvor han oprindelig startede som indkøbsdirektør i 2002. Tidligere har han blandt andet være landechef for Acer i Danmark.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere