Atea sælger HP-supercomputer til DTU

I stedet for at gå direkte har Hewlett-Packard valgt at gå med Atea som forhandler på en supercomputer-ordre til fem millioner kroner.

Når supercomputercenteret ved Københavns Universitet sammen med Danmarks Tekniske Universitet i løbet af foråret skal have to supercomputere fra Hewlett-Packard, vil det være Atea, der leverer varen. Atea har fået ordren via Hewlett-Packard, der har valgt forhandleren som leverandør af de to computere til en samlet værdi af fem millioner kroner.

En række af Hewlett-Packards allerstørste kunder køber direkte fra HP. Ifølge direktør for HP's danske server og storageforretning, Michael Lindstrøm drejer det sig om 15 procent af HP’s samlede omsætning der kommer fra at sælge direkte til slutkunderne uden at varen kommer i kontakt med en forhandler. Der er især de største ordrer, der bliver solgt direkte.

Ordren på de to supercomputere til KU og DTU er dog ikke tilstrækkelig omfattende til at være en del af HP’s direkte salg. Michael Lindstrøm indrømmer, at supercomputer-ordren er en stor ordre, men forklarer, at HP har valgt at levere de to computere gennem sin forhandlerkanal, fordi selve leverancen i høj grad er et logistisk spørgsmål.

»Det er et ganske enkelt produkt. Der er bare meget af det. Vi har valgt Atea, fordi de har en god logistik, der er gearet til en sådan opgave,« siger Michael Lindstrøm.

CRN erfarer, at IBM samt en udenlandsk forhandler også havde givet tilbud på levering af de to supercomputere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere