Aktionærer: Kup på vej mod Netconnect

Aktionærerne i norske Netconnect frygter, at stifteren Rolf Larsen er i gang med at kuppe virksomheden.

Det norske firma Netconnect, der udbyder webbaserede konferencer, er muligvis på vej mod et ejerskifte. Ifølge nyhedssitet Dagens Næringsliv mener flere af selskabets aktionærer, at grundlæggeren Rolf Larsen er i gang med at købe dem ud af selskabet.

Rolf Larsen grundlagde selskabet Active ISP inden it-boblen og nåede at skabe en væsentlig formue på papiret, men da boblen brast smed virksomhedens aktionærer ham på porten.

Rolf Larsen næste projekt Netconnect Systems, er registreret på OTC, som er et handelsted for unoterede aktier.

»Jeg er ganske sikker på, at Larsen planlægger et kuoforsøg,« siger Christian Saure, der er investor og aktionær i Netconnect til Dagens Næringsliv.

Han mener, at Rolf Larsen forsøger at købe selskabet til underpris. Sidste år var virksomheden ude og hente 50 millioner kroner i frisk kapital og siden er aktieværdien dalet betydeligt i selskabet. Netconnect er i dag værdisat til omkring 225 millioner norske kroner på otc-listen.

»Netconnect informerer om alt på otc, men undlader at fortælle, at grundlæggeren og den største aktionær har støvsuget markedet for aktier gennem flere måneder. Det er unormalt,« fortæller Christian Saure.

Det blev for nyligt oplyst på otc, at en gruppe aktionærer nu samlet kontrollerer 62 procent af Netconnect Systems, og at gruppen overvejer at komme med et bud på resten af aktierne i selskabet.

Netconnect har hovedsæde i Norge og kontorer i blandt andet Sverige, Danmark og Tyskland. Virksomhedens primære forretningsområde består af at tilbyde services, der gør det muligt at holde møder uden rejseaktivitet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network