Artikel top billede

Getmore ransaget af politiet

I går klokken ti slog Københavns Politi til med ransagning hos onlinebutikken Getmore i Ishøj og seks andre adresser. Det er en udløber af Skats sag mod nu krakkede Multimedia World.

Syv adresser med tilknytning til Multimedia World og Getmore blev ransaget i går ved en samlet aktion, der startede klokken ti om formiddagen.

»Vi har ransaget Getmore og seks andre adresser – både firma adresser og private. Vi har i den forbindelse indsamlet en del materiale, som bliver prøvet for retten i dag,« fortæller politikommissær Asger Jensen fra sektionen for Økonomisk kriminalitet ved Københavns Politi.

Midt i juli fik fortalte Københavns Politi til CRN, at de var ved at indhente dommerkendelser, der skulle hjælpe dem med at få indsigt i forholdene omkrig Multimedia World og Getmore, hvor Skat mener at der er blevet svindlet for 40 millioner kroner. Med de syv ransagninger i går er arbejdet nu gået i gang.

Politikommissær Asger Jensen vil ikke gå i detaljer med, hvad resultatet af gårsdagens ransagning blev. Men han fortæller, at politiet tog en del materiale med sig. Ifølge CRNs oplysninger hentede politiet både oplysninger fra Getmores økonomisystemer, ligesom, der blev konfiskeret flere flyttekasser med ringbind.

»Nu skal Skat se på de en til ti terrabyte data, som vi samlede ind. Det kan godt komme til at tage noget tid,« fortæller politikommissær Asger Jensen om det videre forløb af sagen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere