CeBIT 2005: Bridema fejrer 10 års fødselsdag

Igen i år udstiller den danske IT-distributør Bridema på verdens største IT-messe. Man skal ned og profilere sig på det europæiske marked. Samtidig skal man fejre virksomhedens 10 års jubilæum.

Bridema, der sælger IT-komponenter, er glade for CeBIT og man har endnu engang valgt at udstille på messen i Hannover. Primært fordi man har kunder over hele Europa.

»Det er et godt mødepunkt for hele Europa. For folk som os der opererer i det europæiske marked, er det en god profilering af virksomheden. Vi udstiller for at få vores egen profil,« siger Jens Christensen, salgsdirektør i Bridema.

I den seneste tid har der været meget kritik af IT-messer, blandt andet er Comdex messen i Sverige lukket i år på grund af for få udstillere. Flere forhandlere har også været ude med at tiden er løbet fra IT-messer. Dette er salgsdirektøren fra Bridema ikke enig i.

»Tiden er overhovedet ikke løbet fra CeBIT. I dag kommer nyhederne i et væk fra leverandører, og det kan måske være derfor, nogle forhandlere ikke synes CeBIT er så spændende som det var for fem år siden. Dengang lagde man sine nyheder op i mod messen. Det ser man ikke så meget mere. Men det er stadigvæk spændende dernede,« siger Jens Christensen.

Bridema har i år en stand i Planet Reseller. Her skal man ned og møde sine forhandlere, og man har store forventninger.

»CeBIT giver os en god mulighed for en face-to-face dialog, som vi normalt ellers ikke ville have. Samtidig håber vi selvfølgelig på, at der er nogle nye kunder der ser os dernede,« siger Jens Kristensen.

I år kan Bridema fejre deres 10 års jubilæum. Det har man tænkt sig at markere ved årets messe.

»I den her branche er der ikke mange der holder i 10 år, så lørdag på CeBIT fejrer vi, i vores stand, vores 10 års jubilæum med kunder og leverandører,« lyder det fra den glade salgsdirektør.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS