Ciber går ind på Navision-markedet

Ciber Danmark har etableret en ny forretningsenhed, der skal sælge Microsoft Business Solutions-løsninger. Den nye enhed bliver ledet af Henrik Friis Jespersen, der senest kommer fra Deloitte & Touche og desuden tidligere har været direktør for Navision Solution Center i Florida, USA.

Med sig bringer Henrik Friis Jespersen ifølge Ciber en række erfarne MBS-konsulenter.

Fokus bliver lagt på Navision Attain og Axapta. Ciber vil dække hele spektret fra salg over forretningsanalyser, tilretning og implementering til undervisning og uddannelse, oplyses det.

»Der er en glimrende synergi mellem de områder, Ciber i forvejen dækker og MBS-området,« mener Tom Slivsgaard, som er administrerende direktør i Ciber Danmark, der i foråret skiftede navn fra ECsoft, efter at den amerikanske Ciber-koncern havde opkøbt den danske konsulentvirksomhed. Cibers marked er i Danmark primært store virksomheder.

»Vi får nu mulighed for at lave hel-leverancer, hvor CIBER kan levere såvel ERP-løsningen som den teknologiske infrastruktur, da vi råder over kompetencer som SQL, Oracle samt BizTalk, ECommerce, CRM og andre produkter, der er væsentlige for MBS-markedet,« tilføjer han.

MBS-enheden starter i Danmark, men det er planen, at den skal vokse til at dække de internationale markeder, hvor Ciber er aktiv.

»Vi er i dag en global organisation, og hos Ciber tror vi på, at MBS med Navision og Axapta inden for en overskuelig periode vil blive en af de dominerende spillere på mellemmarkedet for ERP-løsninger,« fastslår Mac Slingerlend, som er præsident og administrerende direktør for Ciber Inc.

»Det er en udvikling, vi ikke kan sidde overhørig. Vi har derfor lagt en strategi, der skal gøre os til et stærkere internationalt ERP-løsningshus. Det er naturligt for os at starte med Danmark, hvor MBS har sit hovedkontor, og vi har en af vores stærkeste bastioner i Europa. Da vi dækker hele USA, er vi desuden godt positioneret til at følge MBS og specielt Navisions udbredelse over hele kontinentet,« siger han.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job