Macbook Pro først med Intels Thunderbolt

9.000 kroner for billigste 13".

Apple sendte i sidste uge en ny generation af Macbook Pro på markedet. De mest markante nyheder er Thunderbolt-IO-teknologien samt Sandy Bridge processorer.

Thunderbolt er Apples version af Intels Light Peak teknologi, der med to-vejs kanaler giver mulighed for overførselshastigheder på op til 10 Gbps. Macbook'erne er angiveligt de første notebooks overhovedet med denne teknologi.

Ifølge Apples pressemateriale får man med Thunderbolt PCI Express-adgang til højtydende eksterne enheder som RAID-arrays. Ved hjælp af adaptere kan Thunderbolt understøtte FireWire, USB og Ethernet. Thunderbolt kan desuden understøtte DisplayPort forbindelser til skærme og den fungerer med eksisterende adaptere til HDMI, DVI og VGA-displays. Thunderbolt-porten er op til 12 gange hurtigere end en Firewire 800-forbindelse og op til 20 gange hurtigere end en almindelig USB 2.0-forbindelse.

Priserne for de nye MacBook Pro'er er 9.000 kroner for den mindste 13-tommer version. 15 tommer-versionen kan fås fra 13.799 kroner, og den store 17 tommer koster fra 18.999 kroner. Priserne gælder de mest skrabede udgaver af de tre størrelser.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere