Vidensalg giver overskud hos Proact-koncernen

Dansk afdeling øgede sidste år omsætningen med 22 procent. Vi har været gode til at sælge viden, siger den danske direktør Carsten Egeberg. Storage-koncernen øgede sidste år både overskud og omsætning.

Den svenskejede Proact-koncern kom ud af 2009 med en omsætningsfremgang på seks ud af otte markeder. Samlet nåede koncernen en omsætning på en lille milliard danske kroner og et overskud før skat på 46 millioner. For begge tals vedkommende er der tale om en fremgang på 20 procent

Den danske forretning fulgte trenden og øgede omsætningen med 22 procent, hvilket ifølge administrerende direktør for den danske afdeling, Carsten Egeberg er bemærkelsesværdigt i et vigende marked, som i løbet af året er skrumpet med en enkelt procent. Han forudser dog fortsat vækst i løbet af indeværende år.

»Vi er fokuserede og leverer selv servicen på de produkter, vi sælger. Det er især der vi vokser, og hvor vi har været dygtige til at sælge vores viden,« siger Carsten Egeberg som forklaring på det pæne resultat.

»Heldigvis har det vist sig, at det netop er i vanskelige tider, at kunderne vender sig mod specialister som os for at få mest muligt ud af it-budgetterne. Budgetter, som finanskrisen mange steder har gjort store indhug i, hvilket er en af årsagerne til, vi har oplevet en stigning i salget af vores kundetjenester,« siger han.

Proact bygger også sine forventninger til yderligere vækst på en Gartner-rapport fra november 2009, som forventer en vækst i datalagring på 650 procent.

Proact-koncernen er specialiseret indenfor storage- og backup-produkter fra blandt andet Netapp, Hitachi, Symantec og EMC og er med sine i alt 315 medarbejdere repræsenteret i Danmark, Norge, Sverige, Finland, Estland, Letland, Litauen og Benelux-landene.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S