Artikel top billede

Microsoft: Cloud er godt for Danmark

Cloud computing kan give tusindvis af nye job, højere produktivitet, øget innovation og bedre miljø. Sådan lyder budskabet i en ny rapport, som analysefirmaet CEDI har skrevet for Microsoft.

Der er næsten ingen grænser for alt det gode, der kan komme ud af en målrettet satsning på cloud computing. Det fremgår af en rapport, som CEDI (Center for Digital Forvaltning) har udarbejdet for det som bekendt meget cloud-ivrige Microsoft.

»Danmark har i de seneste år haft en utilfredsstillende udvikling i produktiviteten. Det har sat vores konkurrenceevne under pres og betyder, at vi risikerer en periode med lav vækst, med mindre vi skifter spor. Vores undersøgelse viser, at cloud computing kan bidrage med op til 16.000 nye arbejdsplader og op mod 4.200 nye virksomheder på længere sigt. Hertil kommer en række andre fordele som for eksempel en halvering af energiforbruget til it,« siger Michael Karvø fra CEDI.

Han peger samtidig på, at især Danmark i kraft af sine mange små- og mellemstore virksomheder står til at høste ekstra mange gevinster ved cloud computing, som ifølge CEDI kan udvikle sig til en særlig danske niche på det globale marked på linie med medico, fødevarer, rederier, og energi. Med en målrettet cloud-satsning kan Danmark opnå en mervækst på op til 0,3 procent.

CEDI peger på, at øget brug af cloud-løsninger vil skabe øget efterspørgsel efter nye løsninger til styring, overvågning og afvikling af systemer baseret på cloud computing. Det kan give Danmark mulighed for at skaffe sig en international konkurrencefordel ved at skabe et hjemmemarked, der satser på denne type løsninger, hedder det i rapporten. Samtidig vil cloud frigøre arbejdskraft, der kan bruges til udviklingsopgaver, der skaber en højere værdi. Derfor er der brug for en national strategi for cloud computing, mener CEDI.

Hos Microsoft bakker den danske direktør Jørgen Bardenfleth op om rapportens konklusioner.

»Den politiske debat handler i øjeblikket om, hvad vi skal leve af i fremtiden. Cloud computing er langt fra det fulde svar, men er et relevant delelement i en større proces, der skal styrke produktiviteten og konkurrenceevnen,« siger Jørgen Bardenfleth.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere