Massiv stigning i momskarruseller

Der er kommet fuld fart på de engelske momskarruseller med mobiltelefoner og it-udstyr. Flere og flere danske firmaer rider med på karrusellerne, siger Skat.

Momssvindel er ved blive en folkesport i England. Landets eksport af varer, som har været gennem en momskarrusel, voksede med næsten 50 procent i årets andet kvartal, oplyser Office for National Statistics.

Herhjemme siger koordinator i Skats svindelkontor, Reino Nielsen, at man tydeligt kan mærke den øgede aktivitet i England. Britiske svindlere handler nemlig ofte med danske selskaber.
»Der har ikke været større tab på karrusel-svindel herhjemme, men vi har registreret, at omsætningen i forbindelse med karruseller er stigende. Vi kan også se, at der er kommet flere nye broker-firmaer til, som handler med karruselvarer som CPU'er og mobiltelefoner,« siger han.

Momskarruseller udnytter, at der at skal refunderes moms ved handel mellem forskellige EU-lande. Bagmændene scorer en million-fortjeneste ved at lade et såkaldt skraldespandsselskab gå konkurs med en hurtigt oparbejdet momsgæld.

Danske skraldespandselskaber har der stort set ikke været nogen af siden Skat og bagmandspolitiet sidste år iværksatte »operation gul feber« og tre personer blev anholdt som led i efterforskningen af en international momskarrusel, der lænsede den danske stat for 27 millioner kroner. Denne sag er stadig under efterforskning, erfarer CRN.

Til gengæld har der ifølge Reino Nielsen været livlig dansk deltagelse i momskarruseller, der placerer skraldespandsselskabet i andre EU-lande, først og fremmest England. Det er der en god forklaring på:

»Den store stigningen momskarrusel-trafikken er en naturlig konsekvens af, at de engelske myndigheder tabte en Bondhouse-sagen ved EF-Domstolen,« siger Reino Nielsen. Han henviser til en dom fra foråret, hvor de engelske myndigheder ikke fik lov at gennemføre et skatteteknisk indgreb, der kunne have dæmmet op for karrusellerne.

Herhjemme fik skattemyndighederne med virkning fra 1. juli lov til at jagte momssvindlere ved hjælp af princippet om solidarisk hæftelse. Hvis et firma er mistænkt for momssvindel, kan Skat med en såkaldt notifikation bede det ophøre med et bestemt handelsmønster. Hvis ikke notifikationen følges kan selskabet blive gjort medansvarlig for de tab, som momskarrusellen måtte påføre Staten. Inden til videre har Skat ikke benyttet sig af den nye lov eller udstedt notifikationer til danske selskaber.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S