Alle danske krav til OOXML godkendt

Samtlige danske krav for at godkende Microsofts dokumentstandard OOXML som ISO-standard blev alle og én godkendt ved det netop overståede ISO-møde, siger Dansk Standard.

Den danske delegation, der i sidste uge deltog i den internationale ISO-konference om godkendelse af Microsofts OOXML-standard, havde held til at få hele listen over forbehold og krav accepteret. Det skriver delegationslederen Pia Elleby Lange i en pressemeddelelse fra Dansk Standard.

Dermed skulle vejen være banet for et endeligt dansk "ja" til standarden, men sådan ser Foreningen af Open Source Leverandører slet ikke på forløbet.

»Den danske delegations mission med at få sat dansk fingeraftryk på ISO/IEC DIS 29500 OOXML og dermed forbedre standarden er lykkedes til fulde, da alle danske kommentarer er blevet godkendt og således skal indarbejdes i ISO/IEC DIS 29500 OOXML,« hedder det i pressemeddelelsen.

Men ikke alle er enig i den udlægning. Det gælder eksempelvis medlemmerne af Foreningen af Open Source Leverandører (OSF).

»Efter vores opfattelse er Pia Elleby Lange for tidligt ude. Vi havde fået den klare opfattelse, at der ikke ville komme udmeldinger om mødet, før det var blevet behandlet i arbejdsgruppen den 12. marts, så det kommer helt bag på mig, at hun nu står frem med den melding.« siger OSF-formand Morten Kjærsgaard til Version2.dk.

Han mener, at selv om brancheorganisationen ECMA har svaret på alle de danske spørgsmål vedrørende ISO-standardisering af Microsofts åbne filformat, så er det langt fra det samme, som at vejen er banet for et dansk ja til OOXML.

Ifølge pressemeddelelsen fra Dansk Standard skal det danske dokumentudvalg, der havde afsendt delegationen, mødes igen den 26. marts.

»Her skal delegationens resultat fremlægges, og der skal tages stilling til det næste skridt i processen, som er at vurdere OOXML med de forbedringer, ISO-mødet har foreskrevet. Udvalget skal derpå i konsensus rådgive Dansk Standard, om hvorvidt man ønsker, at den danske stemmes skal ændres,« hedder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune