Tidligere Telenor-direktør tiltalt for svindel

En tidligere chef i Telenor står i denne uge for retten tiltalt for millionsvindel.

Fiktive fakturaer for 1,2 millioner kroner, falske underskrifter og urigtige regnskabsoplysninger er en del af anklageskriftet mod en tidligere direktør i Telenor i Norge. Gennem fupfakturaer i forbindelse med køb af it-udstyr, der aldrig blev leveret, fik direktøren overført beløbet til sit eget selskab i begyndelsen af 2004. Direktøren er tiltalt sammen med en 36-årig ansat, der har svindlet for et tilsvarende beløb.

Ifølge digi.no anser den norske statsadvokat forholdet for groft, da der blev manipuleret med interne rutiner gennem falske underskrifter og forkerte regnskabsoplysninger, og sagen har betydet anseelig økonomisk skade. Direktøren nægter sig skyldig i forholdene.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere