IT-branchens arbejdsforhold sammenlignes med 1800-tallet

En amerikansk sociologiprofessor mener at moderne IT-virksomheder har samme arbejdsforhold som fabrikker i det 19. århundrede. De ansatte arbejder isoleret, trues hele tiden af arbejdsløshed og arbejder flere timer end gennemsnittet.

Det er Sean O'Rian, sociologiprofessor på universitetet i Berkeley, som kritiserer IT-branchens arbejdsforhold i en ny rapport. Han går stik imod den gængse opfattelse - at IT-firmaerne er helt på forkant med udviklingen, også hvad angår personalepolitik - og peger på, at IT-folk ikke har det bedre end fabriksfolk for hundrede år siden.

Når kvinder er underrepræsenteret i IT-faget, så skyldes det ikke manglende færdigheder, men en individualistisk macho-kultur blandt programmører og systemansvarlige i virksomheder, mener professoren.

Det idealiserede billede af programmørjobbet forener fleksibilitet, god betaling og samarbejde med kolleger i hele verden over internet. Men i den virkelige verden lider udviklere under stress og mangler de sociale bånd, som findes mellem folk i den øvrige arbejdsverden.

Selv arbejdspladsen - små kontorceller med kunstig lys - er alt andet end helbredsfremmende, konkluderer professoren i sin rapport.

Han mener også at forestillingen om IT-virksomheden som en stor familie er en myte. IT-arbejdskraft er en vare, som vælges ud fra meget høje krav og til enhver tid kan købes og sælges. IT-folk skal hele tiden videreuddanne sig for at holde trit med udviklingen og beholde deres job.

Den eneste hjælp findes i de fællesskaber, som programmører danner på nettet for at hjælpe hinanden med tekniske problemer, fortæller Sean O'Rian til tecchannel.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S