Apple 1 en formue værd

Er der penge at tjene på gamle computere? ComON går på guldgraver-jagt i pulterkamrene. Denne gang med Apple-hardware i kikkerten.

Rødvin og malerier bliver som udgangspunkt mere værd med alderen. Men er der også penge at hente i gammelt hardware?

I de næste par dage sætter CRN's søstermedie ComON fokus på værdien af aldrende og antikvarisk hardware. For er der penge at hente i en branche, der er kendt for at sprøjte varer ud i en lind strøm året rundt?

ComON har spurgt Jens Hofman Hansen fra Apple-museet MacLab om det er muligt at score den store gevinst, hvis man har gammelt Apple-habengut liggende i pultekammeret.

»Det kan jeg svare ret kort på, for det er der faktisk kun, hvis man har en Apple I,« forklarer Jens Hofman Hansen, der driver Apple-museet MacLab på Aarhus Universitet sammen med Jonas Petersen.

»Apple I blev cirka produceret i 200 eksemplarer, og man plejer at sige, at der findes 50 fungerende eksemplarer tilbage. De er set solgt på eBay for mellem 200.000 og 300.000 kroner. Og det er jo egentlig imponerende, når der bare er tale om en printplade,« forklarer Jens Hofman Hansen om den spartanske computer.

Der er dog ikke den store sandsynlighed for, at der findes mange Apple I-maskiner hengemt i danske loftrum. Så vidt den danske Mac-kustode ved, så har der kun været en Apple i i landet en gang.

Ingen pensionsopsparing
Selv om Apples computer fra 1976 er den eneste, der ifølge Jens Hofman Hansen, kan skæppe synligt i opsparingen, så er det muligt at hente lidt håndører på andre Apple-produkter.

En 1. generations Lisa kan ifølge Jens Hofman Hansen være i omegnen af 5.000 kroner værd. Hvis man har en Macintosh fra 1984, skal man dog ikke regne med at få mere end 250 til 500 kroner for den.

En anden mulighed for at finde guld i Apple-arkivet er ved at få fingrene i prototyper.

»Før man støbte de endelige kabinetter, så lavede man ofte nogle skabeloner i akryl - altså klar plastik - så man kunne se, om komponenterne lå optimalt i kabinettet. Jeg kan ikke huske, hvad de præcist bliver solgt til, men de findes ofte kun i fem eksemplarer, og de bliver ofte destrueret, så de kan godt være nogle penge værd. Det samme kan prototyper af de første mus - både i skum og i fungerende udgaver,« forklarer Jens Hofman Hansen.

På Apple-museet i Århus er der til potentielle indbrudstyves oplysning ikke opmaganiseret hardware til flere hundrede tusinde. Her kan kustoderne bare fantasere om, hvad deres samling af klenodier kunne være værd, hvis de kunne sælges for den oprindelige indkøbspris. For eksempel rummer samlingen en laserprinter, der oprindeligt kostede 50.000 kroner. I dag skal flyttemænd sandsynligvis betales for at fjerne den.

»Vi fik faktisk tilbudt at låne en Apple 1'er engang, som vi kunne udstille. Men vi endte med at takke nej, fordi det var for besværgeligt at forsikre den, og selv om den ikke er en million værd, så ville jeg nødigt hæfte for den, hvis nogen skulle finde på at sparke en rude ind,« siger Jens Hofman Hansen, der selv har en gammel Apple-mus og en MacBook Pro, der er signeret af Apples medstifter Steve Wozniak.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics