Trods gigantiske milliontab: Media Markt vil forsætte svensk priskrig

Den bloddryppende priskrig mellem forbrugerelektronikkæderne i Sverige fortsætter.

Selv om Media Markt har tabt en del penge på deres indtog på det svenske marked, har den tyskejede forbrugerelektronik-kæde ikke tænkt sig at bakke ud af krigen om det svenske forbrugerelektronikmarked.

»Vi har ingen planer om at bakke ud. Jeg vil vove den påstand, at vi er størst på tv i Sverige i dag, og vi har ingen planer om at slippe den position,« Christer Schulzberg, ansvarlig for hjemmelektronik hos Media Markt, til svenske it24.

Han bliver sekunderet af salgschef Magnus Dagh fra konkurrenten Elgiganten:

»Vi kommer til fortsat at presse priserne. Sammen med de øvrige på markedet sænker vi priserne mere og mere. Det er ikke producenterne, der presser på, det er os selv, som sætter de lave priser,« siger Magnus Dagh.

Heller ikke direktøren for den mindre kæde Audio Video, Anders Dahlström, tror ifølge it24 på, at priskrigen vil stoppe.

»Det er ikke os, der presser priserne. Det er lavprisvarehusene,« konstaterer han overfor it24.

 

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job