KMD sidder tungt på det offentliges it-indkøb

Næsten halvdelen af alt it i det offentlige bliver leveret af blot fire leverandører. Det viser en IDC-undersøgelse.

KMD, IBM, Atea og CSC sidder tilsammen på næsten halvdelen af det offentliges forbrug af it-ydelser, software og hardware. Det viser en undersøgelse, som IDC har foretaget for Microsoft Danmark.

Staten, regionerne og kommunerne står med et forbrug på knap 18 milliarder kroner ifølge IDC for omkring 30 procent af det samlede it-forbrug herhjemme. Og omkring hver sjette offentlige it-krone ender hos KMD, der med en markedsandel på 17,5 procent er suverænt den største offentlige leverandør. På de næste pladser følger IBM (12,7 procent), Atea (9,5 procent) og CSC (8,4 procent). Først på 5. pladsen følger Microsoft med 3,2 procent.

Undersøgelsen peger desuden på, at mere end 60 procent – 11 milliarder kroner - af det offentlige it-forbrug går til it-services, hvor KMD, IBM og CSCs dominerende position er endnu mere udtalt. Indkøb af software udgør til sammenligning kun knap tre milliarder kroner, og heraf får Microsoft »kun« knap en femtedel af kagen.

Undersøgelsen viser også, at det offentliges indkøb af kontorsoftware kun løber op i 160 millioner kroner - eller mindre end en procent af det samlede offentlige it-forbrug.

»Det vil måske overraske nogen, at Microsoft ikke har en højere markedsandel, og at eksempelvis Office-software kun udgør 0,9 procent af det samlede marked. Men ellers er det ikke overraskende at KMD og IBM er de største leverandører. Undersøgelsen viser, at det offentlige it-marked er et marked præget af en række store aktører, men også består af en stor underskov af mindre leverandører i et meget dynamisk marked,« siger IDCs danske chef Per Andersen, som har stået for undersøgelsen.

I forbindelse med debatten om åbne filformater har Microsoft Danmark tidligere peget på, at deres andel af det offentliges indkøb er relativt beskeden sammenlignet med andre leverandører. Det budskab bliver nu understøttet af IDC-undersøgelsen.

For få dage siden pegede OECD i en anden rapport på, at KMD som leverandør på nogle serviceområder har »de facto-monopol«. På den baggrund anbefalede OECD regeringen at gennemføre en uafhængig undersøgelse konkurrencebetingelserne på det danske it-marked.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job