Ny frivillig kæde for it-supportere

Nørdit samler it-supportere i fælles markedsføring og deling af kunder. Brandet skal skaffe kunder og give sikkerhed for kvalitet, siger initiativtager, der allerede har fået 20 selvstændige supportere med i samarbejdet.

Et nyt samarbejde af it-supportere er opstået. Det er Nørdit, der tilbyder onsite og websupport til erhverv og private kunder. Samarbejdet så dagens lys for to uger siden og skal give kunderne mulighed for nem bestilling af en it-tekniker, der kan hjælpe døgnet rundt.

»Vi vil markedsføre os som et fælles landsdækkende koncept,« siger Ralf Willers.

Han står i spidsen for samarbejdet, hvor kunderne bestiller og betaler for hjælpen gennem Nørdits hjemmeside.

»Jeg har kørt support i ti år og har taget initiativ ud fra, hvad jeg mener er rigtigt, og har så fået input fra andre, der har fortalt, hvordan vi kan gøre det bedre,« siger Ralf Willers.

For at deltage i Nørdit, bliver it-supporteren målt og vejet af Ralf Willers på parametre som økonomi, tekniske kompetencer og det omdømme virksomheden har på bedømmelsesportaler på internettet. Alle udførte supportopgaver bliver evalueret af kunden, der sender en vurdering til Nørdit, der løbende vurderer, om en nørdit-supporter lever op til kravene.

»Jeg prøver at sikre de bedst mulige agenter. De skal behandle kunderne fair. Jeg vil ikke have nogen med, som er kendt for noget fusk. Det går ud over brandet, hvis nogen giver en dårlig kvalitet,« siger Ralf Willers.

I øjeblikket er der 20 forhandlere tilmeldt Nørdit. Det tal må gerne stige til 30 for at dække Fyn, Sønderjylland og Bornholm som er tyndt dækket, siger Ralf Willers. På sigt skal der være 50 Nørdit´er, siger han.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS