EU truer med at forbyde salget af Windows Vista

EU truer med at sætte en stopper for salget af Microsofts kommende Windows Vista, såfremt for mange funktioner bliver integreret i det kommende styresystem.

EU-kommissionens kommissær for konkurrence, Neelie Kroes, har skriftlig informeret Microsoft om, at såfremt for mange funktioner bliver bundet til det kommende styresystem Windows Vista, kan hele systemet forbydes i Europa.

Neelie Kroes sendte i forrige uge et brev til Microsoft-chef Steve Ballmer, hvori hun beskrev EU-kommissionens bekymringer om Vista. EU er nervøs for Microsofts planer om at lade Windows Vista indeholde flere af de funktioner, som i dag dækkes af selvstændige applikationer.

EU nævner blandt andet forholdet mellem Vistas integrerede browser og søgning på internettet, samt integrationen af sikkerhedsfunktioner.

Microsoft forsikrer ellers, at det vil være muligt at indstille browseren til at anvende andre søgetjenester end Microsofts egen, og at der ikke bliver integreret noget antivirus-program i Vista. Men netop bedre søgemuligheder og integreret sikkerhed, er hvad Microsofts tidligere har annonceret som fast del af det kommende Windows Vista.

En baggrund for Nellie Kroes' brev var, at EU-kommissionen i februar blev advaret af konkurrenter som IBM, Sun og Oracle mod de integrerede funktioner, som kan være i strid med de europæiske konkurrenceregler.

Microsoft har ikke kommenteret brevet, men udtrykker, at selskabet vil efterkomme brugernes krav om et mere sikkert og funktionelt styresystem, men samtidigt se på de juridiske forpligtigelser.

En lukket høring i EU i dag, bliver en opfølgning på Microsofts monopoldom fra marts 2004. Ifølge Reuters har Microsoft dog forberedt sig grundigt til denne høring. Blandt andet med et stort anlagt rollespil med tidligere belgisk justitsminister, Melchior Wathelet, som EU-dommer.

Høringen i dag er en del af den verserende monopolsag mod Microsoft, som kan pålægges dagbøder på op til to millioner Euro med tilbagevirkende kraft fra 15. desember 2005.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere