Artikel top billede

Nu er Google-tablet på vej

En mulig lancering af Google tablet rykker nærmere. Google er angiveligt i dialog med amerikansk teleudbyder om at lave konkurrent til iPad.

Den amerikanske teleoperatør Verizon Wireless,  oplyser, at firmaet er i tæt dialog med Google for at få en tavle-pc i stil med iPad’en på gaden.

Det er Verizons konkurrent AT&T, der har scoret mange kunder ved at indgå eneaftaler med Apple på både iPhone og iPad. Det er tydeligt, at Verizon håber på en lignende gevinst ved at samarbejde med Google. Firmaet har allerede slået pjalterne sammen med Google for at sælge den Android-baserede Motorola Droid, der i Europa kaldes Milestone.

"Vi samarbejder (med Google, red.). Vi kigger i øjeblikket på alle Googles erfaringer og knowhow for at vurdere, hvilke ting, der skal med I en tablet, så det giver den bedste kundeoplevelse," udtaler direktør Lowell McAdam til The Wall Street Journal.

Han vil dog ikke sætte dato på en lancering af en Verizon/Google-tablet.

Google vil ikke kommentere udtalelserne, og det er også meget uklart, hvordan de to firmaer konkret arbejder sammen. Søgefirmaet siger blot, at alle firmaer har ret til at bruge Android-styresystemet, som de lyster i nye produkter.

Googles tidligere tanker om en tablet baseret på Google Chrome kan man se i videoen under artiklen:

 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere