Nworks tjener gode penge

It-rådgivningsvirksomheden Nworks kom ud med endnu et kanonregnskab i 2007.

Endnu engang har it-rådgivningsvirksomheden Nworks præsteret et flot resultat.

2007-overskuddet før skat endte på 4,5 millioner kroner ud af en omsætning på 41,6 millioner. Nworks kerneområder er projektledelse og konsulentassistance inden for netværk, trådløse løsninger, ip-telefoni og sikkerhed.

»Vi har i 2007 haft en vækst i omsætningen på 21 procent og har dermed fortsat den positive vækst fra tidligere år. Det er især udvikling af nye koncepter indenfor ip-telefoni og sikkerhed hos både private virksomheder og offentlige myndigheder, der er årsag til den flotte vækst,« siger administrerende direktør i Nworks Henrik Blaaberg.

Han peger på, at der i det forgangne år er sket markant fremgang i forhold til et bredt felt af store private og offentlige virksomheder. Henrik Blaaberg forventer en fortsat markant vækst i omsætningen i 2008.

»Vi har i 2007 øget medarbejderstaben i Herlev og i Århus med både konsulenter og projektledere. Med vores forventninger om fortsat vækst, regner vi med yderligere ansættelser af personale i 2008,« siger Henrik Blaaberg.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job