GS Scandinavia er netop blevet udnævnt til enedistributør af Sitecom, der leverer connectivity-produkter. Sitecom har ifølge leverandøren selv oplevet fin vækst på det sidste, fordi virksomheden koncentrerer sig om at levere produkter, som der er et aktuelt behov for.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Direktør Erik Schibsbye, GS Scandinavia, peger på Sitecoms produktkvalitet og brede sortiment som årsag til, at han har været interesseret i at indgå en aftale med leverandøren. Men også Sitecoms professionelle logistik - høj leveringssikkerhed og velfungerende garantiombytninger - har spillet ind, da han valgte at indgå aftalen, oplyser han.
Sitecom udvikler og sælger produkter, som forbinder pc'er, pda'er og bærbare computere med periferiudstyr ved hjælp af for eksempel USB- og WiFi-protokollerne.
Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.