Kort nyt: : Domino skifter navn. Odense søger AV

Domino Ink-Jet bliver til Domino Systems. Odense og 12-bysamarbejdet vil købe AV-udstyr for 40 millioner kroner.

Domino: Den 1. december skifter printerproducenten Domino Printing Sciences danske salgsselskab, Domino Ink-Jet navn til Domino Systems. Domino producerer industrielle stregkodeprintere, og navneskiftet sker for at markere det danske selskabs forbindelse til producenten. Samtidig bliver den grafiske profil ændret så det passer sammen med resten af Domino-koncernen.

AV-udbud: Odense Kommune ønsker på vegne af 12-Bygruppens Indkøbscentral tilbud på rammeaftale om levering af AV-udstyr. Indkøbscentralen består af en række kommuner på Fyn og i Midt-, Syd- og Sønderjylland, der har slået sig sammen for at købe ind i fællesskab. Der skal blandt andet købes møde- og konferenceudstyr for op til 20 millioner kroner foruden interaktive tavler for op til ti millioner kroner. Dertil skab der købes tavler, radio/tv samt fotoudstyr. I alt har rammeaftalerne en værdi af 40 millioner kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere