PC-priserne fortsætter med at falde

De første indikatorer i det nye år viser, at de europæiske pc-priser fortsætter deres vej nedad - en tendens der blev tydelig fra oktober sidste år, rapporterer IDC. Analysevirksomhedens prisindeks faldt 2 point i januar til rekordlave 64 point.

Især har prisfaldet ramt standard Intel-servere, som faldt med 4,1 point i forhold til december, og som nu er rutsjet ned med 12,1 point på et år.

Desktop-pc'erne faldt 1 point, og set over et år er prisen i denne produktgruppe nu gået ned med 6,8 point. IDC forventer ingen prisstigninger, før en bølge af nye produkter lanceres i tredje kvartal. Indtil da vil producenterne forsøge at fastholde markedsandele og budgetmål med attraktive priser, mener IDC-analytiker Massimo Melis.

Efter et kraftigt prisfald op mod jul faldt notebook-markedet til ro i januar. Prisen sivede 0,6 point, men IDC mener, at dette marked fortsat er det mest konkurrencebetonede.

»Alle de store, internationale leverandører har gentagne gange sænket priserne og øget fokus på entry-level modeller for at holde trit med det kolossale konkurrencepres, som i øjeblikket former notebook-markedet,« bemærker en anden IDC-analytiker, Matthew Dunn.

Især har HP været meget aggressive i januar. I snit faldt HP's priser med 4,5 point. Men IBM tager prisen som den mest aggressive producent med et prisfald for Intel-servere på 8,2 point.

Læs mere i det kommende nummer af Computer Reseller News.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Fødevarestyrelsen

DevOps-medarbejder til .NET løsninger

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse