Selvom flere kreditorer har ønsket alternativer til Asger Jensbys bud på det konkursramte Netkoncept er det ikke lykkedes Comwir og dets finansielle bagmand Don Ø at komme igennem med et tilbud.
»Efter betalingsstandsningen har kurator Jørgen B. Elmer ikke talt med andre end Asger Jensby. Det virker ærligt talt en smule skummelt.« Sådan siger Comwirs direktør Jakob Thye om situationen omkring konkursboet Netkoncept.
Han vil gerne i dialog med kuratoren, men det er ikke lykkedes endnu. Senest har Comwirs advokat rettet henvendelse til kuratoren, foreløbigt uden resultat. Det til trods for, at der blandt kreditorerne er rejst ønske om at få andre bud på banen end det, finansmanden Asger Jensby har strikket sammen.
Kreditorerne - især distributørerne - har ikke mindst været utilfredse med, at en gæld på op mod 100 millioner kroner skulle tørres af på dem.
Adspurgt, om man kan forestille sig modeller hvor gælden ikke tørres af på kreditorerne, svarer Comwir-direktøren med et tvivlende måske:
»Vi arbejder på højtryk for at udarbejde en løsningsmodel. Men vi er ikke interesseret i den samlede forretning, kun dele af den,« siger Jakob Thye.